Soğuklarda Cildinizi Nemlendirin

Aramızda, sıcak yaz aylarında bugünleri özleyenler yok değil, fakat kış kendini en soğuk haliyle hissettirmeye başladı. Bu serinlik sizi mutlu ediyor mu bilemeyiz ama soğuk günlerin cildiniz için pek iç açıcı sonuçlara davetiye çıkardığını da söyleyemeyiz.

Aramızda, sıcak yaz aylarında bugünleri özleyenler yok değil, fakat kış kendini en soğuk haliyle hissettirmeye başladı. Bu serinlik sizi mutlu ediyor mu bilemeyiz ama soğuk günlerin cildiniz için pek iç açıcı sonuçlara davetiye çıkardığını da söyleyemeyiz.

Cildinizin kuruması an meselesi. Üstelik soğuk hava cildinizde sadece ‘kuruma etkisi’yle değil; kızarma, tahriş ve pul pul dökülme riskleriyle kendini gösteriyor. Cildinizi nasıl, nerede ve ne zaman koruyabileceğinizi öğrenmek, kaçınılmaz sonuca karşı atabileceğiniz adımları keşfetmek için satırları okumaya devam ediniz.

Soğuk Dostunuz Değildir!

Yaz aylarına nazaran daha ferah ve temiz gibi görünen soğuk havalar, sandığınız kadar dost canlısı değil. Soğuk hava ve düşük nem, cildinizin dengesini günün her anında alt üst etmek üzere pusuda bekler, üstelik sert rüzgarlar bu talihsiz süreci çok daha hızlandırarak kötü bir sonuca doğru sürükler.

Ne yazık ki kış ayları, kendi kendine sağlıkla pembeleşen yanaklardan ibaret değil, çok daha ciddi sorunlara davetiye çıkarıyor. Doğru bakım ritüelini uygulamamanız durumunda, kuruyan cildiniz iyice gerilir; çatlayabilir ve kanayabilir.

Hatta problemli cilt dokularının egzemaya dönüşmesi de an meselesidir. Ve o esnada üşüyor olursunuz. Dolayısıyla gireceğiniz sıcak duşlar ve kullanacağınız yanlış temizleyiciler cildinizdeki tahrişin ciddi boyutlarda kötüleşmesine neden olur. Kısacası, soğuk havalarda cilt sağlığınız için stratejik olarak çok doğru bir yol izlemeniz gerekir.

Doğru İçeriklerle Nemlendirin Soğuyan havalarda cildinizin nem kaybetmemesi için kısmen normal sıcaklıklara sahip aylarda kullandığınız nemlendiriciye bir süre ara vermeyi deneyebilirsiniz.

Malum, kış aylarına özel bir ürünü bakım ritüelinize dahil etmeniz akıllıca olacak. Zira aşırı kuruma riskine karşı, özel formdaki ürünleri deneyebilirsiniz. Cilt bakımınız için alışverişe çıktığınızda mümkün olduğunca doğal içeriklere yönelmeye çalışın.

Kozmetik marketlerden alacağınız bazı nemlendiriciler, cildinizdeki kuruluğu ileri seviyeye taşıyabilecek petrol bazlı içeriklere sahip olabilir.

Aynı zamanda su yerine yağ bazlı bir nemlendirici cildinizin üstünde koruyucu bir katman oluşturur ve krem ya da losyon formundaki bir ürüne nazaran daha fazla nemi cilde hapseder.

Fakat cildinize temas edecek yağların içeriğini de dikkatli seçmelisiniz; bütün yağlar cildinize uygun olmayabilir. Bu aşamada avokado yağı, mineral yağlar, badem yağı gibi gözeneklerinizi tıkamayacak yağlar tercih edebilirsiniz. Son yıllarda gündemden düşmeyen Shea yağı mı? Hayır. O, gözenekleri tıkayabildiğinden tartışmalı bir içerik.

Ayrıca, içeriğinde gliserin, sorbitol ve alfa hidroksi asitler gibi ’nemlendiriciler’ içeren losyonlar da cildinizi nemlendirmeniz için iyi birer alternatif olabilir. Aşırı kuruyan ve artık tahriş olmuş cildinizi kendine getirmek için çok geç olduğunu düşünmeyin.

Böyle bir durumda, dermokozmetik ürünlere yönelmeniz sizi daha sağlıklı bir sonuca ulaştırır. Bu yüzden cildinizin durumunu netleştirmek için önce dermatoloğunuza danışmalısınız. Bu konudaki bir uzman, cilt tipinizi analiz edecek, o anki cilt bakımı rutininizi öğrenecek ve kullanmanız gereken cilt bakımı ürünlerine dair doğru tavsiyeler verebilir.

Kırmızı Alarm

Elbette vücudunuzun her yeri aynı oranda kurumayacaktır. Eller, ayaklar, dirsekler ve dizler gibi cildin kurunaya meyilli bölgeleri, vücudun diğer kısımlarına göre daha hızlı bir şekilde nem kaybeder. Haliyle bu bölgeleri daha nazik bir şekilde bakıma sokmalısınız.

Leave a commentkiyovologonew

Kiyovo, Güney Kore güzellik ve estetik anlayışı K-Beauty'nin Türkiye'deki öncü temsilcilerindendir.

Takip edin!

İletişim Formu

Kiyovo Kozmetik Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş.

  • Dumlupınar Mah. Pelin Sok. No:51 Yenitepe 2. Etap B Blok

    Kat:16 D:153 Kadıköy İstanbul

  • +90 216 472 13 14
  • info@kiyovo.com